Z tego, co widzę, mimo wojny, ukraiński przemysł cały czas prowadzi negocjacje mające na celu przyciągnięcie zagranicznych inwestycji, skoncentrowanych na produkcji innowacyjnych i potrzebnych towarów. Wiele takich projektów tylko czeka na zakończenie działań wojennych – przekazuje Yana Kiparenko, nasza partnerka na rynku ukraińskim. Podaje konkretny przykład…
Austriacka firma Kronospan zainwestuje 200 milionów euro w produkcję płyt OSB w obwodzie rówieńskim. Około 60% wyprodukowanych produktów będzie eksportowane do UE i USA. Kronospan jest największą europejską firmą produkującą płyty drewnopochodne i jednym z największych ukraińskich producentów płyt wiórowych (PCB), płyt wiórowych laminowanych, płyt o wiórach zorientowanych (OSB) i blatów kuchennych. Ogólnie rzecz biorąc przez 20 lat działalności na Ukrainie Kronospan zainwestował około 1 miliarda euro. Podkreślenia wymaga fakt, że firma nadal działa na Ukrainie i inwestuje w nowe zakłady produkcyjne podczas wojny. Co ciekawe, Kronospan zainicjował także utworzenie parku przemysłowego. Jego pomysłem jest utworzenie klastra meblowego wokół zakładu produkującego płyty drewniane. Firma zainwestowała już 47 milionów euro w prace przygotowawcze i infrastrukturę parku przemysłowego (34 mln euro z nich w czasie wojny).
Mimo trudnych czasów Ukraina staje się coraz bardziej atrakcyjnym krajem dla rozwoju międzynarodowych firm, które nie tylko otwierają na jej terytorium swoje biura i przedsiębiorstwa, ale także aktywnie przyciągają młodych ludzi do pracy. Obecnie to inwestycje zagraniczne na Ukrainie przyczyniają się do rozwoju gospodarczego, tworzenia nowych miejsc pracy i wprowadzania innowacyjnych technologii.
Wiele międzynarodowych korporacji uważa inwestycję na Ukrainie za ważny krok strategiczny, który pozwala im uzyskać dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry i rozwijającego się rynku – relacjonuje Yana.